08:00-17:00 +9 0850
info@pollymak.com
Pollymak INTERNATIONAL > ANAHTAR TESLİM PROJE YAPIMI VE SERA KURULUMU

ANAHTAR TESLİM PROJE YAPIMI VE SERA KURULUMU

Siz karar verin. Biz sizin için en başarılı yöntemi size önerip kurulumu anahtar teslim olarak gerçekleştireceğiz.

-KONSTRÜKSİYON

Kalite ve Standartlar:

Sera çelik konstrüksiyonu, çekme ve elastiki dayanımları  UNE 36594 standardında seçilmiştir.Sera boru ve profilleri korezyon etkisini asgariye indirmek için galvanizli sactan imal edilmiştir. Galvaniz  EN 10142  kalite standardındadır.Bağlantı malzemeleri en düşük 2 mm kalınlığında galvaniz sactan mamüldür.Civata ve somunlar, çelik olup oynar kısımda bulunan somunlar fiber somun olarak tasarlanmıştır.

Angraj ve Direkler:

Angraj profilleri 70x70x3 mm. ebadında 1,20 m. uzunluğunda kutu profil olacaktır. Alın direkler 80x80x5 mm. ebadında 5.30 m. uzunluğunda kutu profildir.Yan direkleri 80x80x3 mm ebadında 4.00 m. uzunluğunda kutu profildir.Sera iç direkleri 80x80x2,5 mm. ebadında 4.00 m. uzunluğunda kutu profildir.Angraj profilleri, Q0.6 m. çapında ve 1 m.derinliğinde açılan çukurlara simetrik olarak betonlanacaktır. Direkler profillerinin oluğa bakan açık kısımı plastik kapakla kapatılacaktır. Bu direklerin ömrünü en az 5 yıl arttıracaktır.

Çatı Yay ve Örgüler:

Çatı, 60x50x 1,5 mm. Oval profilden oluşur. Oval profil hem statik olarak Q60x2 mm borudan daha kuvvetlidir hem de güneş ışığını bu profile göre %20 daha fazla içeri almasını sağladığından tercih edilmiştir.

Yağmur ve Yoğuşma Olukları:

Yağmur olukları, bölgenin en az son on yılı meteorolojik iklim şartlarından yağış durumu değerlendirilerek yapılmıştır. Kar ve yağmur yağışı durumuna göre olukların kalınlıkları ve genişlikleri belirlenmiştir.Az yağış alan bir yere daha geniş ve daha kalın malzeme kullanmak hem maliyeti artırır hem de konstrüksiyona gereksiz yük yüklenmiş olur.Projelerde açılımı 0,5 m. olacak şekilde ve 2 mm. kalınlığında saçtan üretilmiş oluk kullanılacaktır.

Oluklarda çok büküm yapmak mukavemetini artıracağından, 11 bükümlü oluk kullanılacaktır. Bu bükümlerin açıları da önemlidir çünkü içeride oluşacak yoğuşmanın aşağıya düşmeden yoğuşma oluğuna düşmesini buradaki açılar belirler.

Olukların baş ve sonlarına tahliye için çıkış boruları konulacak, bu borulardan PVC borular ile yağmur sularının tahliyesi sağlanacaktır.

Yoğuşma olukları alüminyum malzemeden imal edilmiştir.

Havalandırma Sistemi:

Havalandırma sistemi, kelebek havalandırma olarak tanımlanan, tepede çift pencere açılarak yapılan havalandırma sistemidir.Havalandırma penceresi sera uzunluğu boyunca olacaktır. Sağ ve sol havalandırma pencereleri hem otomasyona bağlı olarak hem de bir anahtarla manuel olarak da kontrol edilebilecektir.

Havalandırma kolları D profildir. Havalandırma kollarının ucuna H profil bağlanılacaktır.

H profil hem sera örtüsünü hem de sinek tülünü montaj edebilmek için tasarlanmış özel profildir.

Havalandırma kollarına kramiyer dişli ve dişliye ve redüktöre bağlanan havalandırma borusuna takılan dişli kutusu ile pencerenin açılıp kapanması sağlanacaktır.

Kapılar:

Seralarda fazla giriş kapısı yapmak, dışarıdan bakteri ve hastalığa davetiye çıkarmak olur. Sera büyüklüğü ne kadar olursa olsun, giriş mutlaka tek kapıdan yapılmalı ve burada gerekli kontrol sağlanmalıdır.Sera ana giriş kapısı alüminyum kasadır.Diğer tahliye kapısı da metaldir.

-POLIETİLEN ÖRTÜ

Tek kat Polietilen film olup 180 mikron kalınlığındadır.

*TSE belgeli ve 36 ay güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı garantilidir.

*Katkı maddesi olarak:UV(ultraviyole),IR(infrared),AV(antivirüs),Anti-toz,Anti-drop kullanılmıştır.

-POLIKARBONAT DUVARLAR

Polikarbonat malzeme

Işık iletimi, en az: % 80

Erime noktası: 220 – 230 ° C

Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı: > 450 ° C

Çürüme sıcaklığı:> = 380 ° C

Çekme mukavemeti: 305,000 psi

Gerilimin gücü: 7200 ps

-SİNEK TÜLÜ

Sinek tülü hava girişini engellemeyecek şekilde olmalı. Çok sık gözenekli sinek tülleri sera havalandırmasına mani olmaktadır.

Cm2’de 160 gözenek bulunan sinek tülleri kullanılmalıdır.1,5 m. genişliğinde ve sera uzunluğunda eksiz olmalıdır.

-YER ÖRTÜSÜ

Güneş ışığını emer, fotosentezi azaltır ve zararlı otların oluşmasını engeller.

Suyun toprağa eşit miktarda geçmesini sağlar ve buharlaşmayı azaltarak, uzun kurak dönemlerde toprağın nemliliğini korur.

Bakteri, küf ve mantar hastalıklarıyla mücadelede bakım masraflarını azaltır.

Ölçülü ekose çizgileri sayesinde bitki ekimi ve saksı yerleşimi, kolay ve muntazam olarak yapılabilir.

% 100 Polipropilen’den üretilmiştir.

 

 

-HAVALANDIRMA VE ELEKTRİK SİSTEMİ

Sera içinde durağan olan havayı hareketlendirme ve bu hareketten bitkilerin yetişmesine ve döllenmesine etki edebilmek için her tünelde 30 m. de bir sirkülasyon fanı kullanılacaktır.Bu maksatla ;Plastik kanatlı, alüminyum rotorlu 5500-7500 m3/h fanlar kullanılacaktır. Fanlar bölümler halinde çalıştırılabilecek, otomasyona dahil olduğu gibi, manuel olarak da çalışabileceklerdir.

Ana elektrik panosu CE normlarına uygun olacaktır.

Panolarda kullanılacak kontaktör, role, termik, sigorta gibi malzemeler SIEMENS markadır.

Havalandırma motorları, sirkülasyon fanları, gölgeleme sistemi ve ısıtma sistemi için sera içinde elektrik panoları kullanılacak olup, içerlerinde kontrol şalterleri, manuel ve otomatik kullanımın seçileceği şalter grupları olacaktır. Panolar kolay ulaşılabilir, ilaçlama makinesi  vs çarpmasına müsait olmayan, yürüme yolları üzerinde olacak ancak engel teşkil etmeyecek şekilde yerleştirilecektir.

Sistemde SIEMENS veya HES gibi tescilli markaların kabloları kullanılacaktır.

Elektrik kabloları orta yol üzerinde ve ya kolonlar arasından gidilmesi gerekiyor ise kolonlar arasından ancak galvanizli, delikli elektrik tavaları ile taşınacaktır.

Orta yol üzerinde min 3- adet 220V ve  380 V priz soketleri olacaktır.

Sera aydınlatma yapay bir aydınlatma değildir. Havanın kapalı olduğu yada geceye sarkan çalışmalarda yardımcı olmak maksadı ile yapılmış bir aydınlatmadır.

Sera aydınlatma sistemi ana panoya bağlı olarak çalışacaktır. İstenildiği zaman tamamı istenildiğinde yarısı açılacak şekilde planlanmıştır.

-ISI PERDESİ

Isınan havanın yukarı çıkması ile serada sıcaklığın kaçacak yeri çatıdır. Isı perdesi sera içinde ki sıcaklığın çatıdan rüzgarın alıp gitmesine mani olur.

Isı perdesi, içeride ki sıcaklığı dışa vermemesinin ötesinde, dışarıdaki sıcaklığın da içeriye girmesine mani olur. Bu sebeple işletme maliyetinde enerji masraflarını düşürür.

%58 enerji , %55 gölgelendirme özelliğine sahiptir. Akrilik/ALU ve Pehd  den üretilmiştir.

 

-ISITMA SİSTEMİ

Isıtma Sistemi Teknik Detaylar

Isı ihtiyaç hesabı dış ortam sıcaklığı, sera örtüsü ısı iletkenlik katsayısı ile bulunur ve ihtiyaç duyulan sıcaklık ısıtma borularının ısı iletkenlik katsayısı dikkate alınarak ihtiyaç olacak boru tespiti yapılır. Hesaplamalar en düşük sıcaklık dikkate alınarak yapılır. Bu demek değildir ki sera için hergün ve her saatte aynı miktarda ısı ihtiyacı vardır ve bu maksatla o kadar kömür yanmalıdır.

Bize bildirilen en düşük dış ortam sıcaklığı -15 C. Sera içerisinde ideal sıcaklık +18 olmalıdır. Yani delta T 33°dir.

Delta T 33°olarak düşünüldüğünde  termal perde olmaksızın sera için gerekli ısı için 1.638.749,12wat/h enerjiye ihtiyaç vardır. Bu da 1.905.965,48 kg.cal/h ısı ihtiyacı demektir.

Buna göre sera için kullanacağımız 2.000.000 kg.Cal/h kapasiteli bir kazan olacaktır. Kullanılacak kömür 7.200 kgCal. kalitede ise saatte 277 kg. kömür yakmamız gerecektir. Bu miktar sadece dış ortam sıcaklığı -15 C olduğundadır.

Sera ısıtması iki adet sirkülasyon pompası kullanılarak kuzey-güney olarak bölünecektir. İki bölümde de ısı algılayıcılar olacak ve otomasyona bağlı olarak ısı ihtiyacına göre sistem çalışması sağlanacaktır.

Serayı kolay ısıtmak için ayrıca bitki ısıtma boruları yapılacaktır. Bu borularda ki sıcak suda ayrıca bir sirkülasyon pompası ile kontrol edilecektir.

Bölge olarak kar yağışı alan bir yer olduğundan olukların altından kar eritme olarak ısıtma boruları geçirilecek ve oluklarda kar birikmesine engel olunacaktır. Oluklarda kar birikmesi sera konstrüksiyonuna yük getirecektir. Kar eritme mutlaka yapılmalıdır.

Isıtma ve Taşıyıcı Borular:

Sera ana ısıtma boru ve taşıyıcılar 51×2,15mm. borular ile yapılacaktır. Sera ısıtma ana hatlarına kauçuk boru ile bağlanacak hatlar her 2,15 m. de bir konulacak spot ayaklar üzerinde olacaktır. Böylelikle zemin ile irtibatı kesilecek ve zeminde ısının kaybolmasının önüne geçilmiş olacaktır.Bu borular aynı zamanda kültürel işlem arabaları ve hasat arabaları için ray vazifesi görecektir.Bu boruların üzerinden arabalar yürüyeceğinden ve nemli ortama maruz kalacağından bir kat antipas boya ve ısıya dayanıklı boya ile boyanacaktır.Bu borular bitki yataklarının arasında olacaktır. Dolayısıyla 6 sıra bitki yatağının arasında iki sıra bu borular olacaktır.Bitki yataklarının arasında 55 cm aralıklarında olacak. Bu maksatla spot ayaklar da bu ölçeğe göre dizayn edilmiş olacaktır.Bitki ısıtma boruları, sera ısıtmasına yardımcı olurken, bitkinin daha sağlıklı büyümesi için ortam sıcaklığına erişmeden ısınması ile bitkinin daha sağlıklı olmasını sağlar.Bitki ısıtma boruları Q32x2 mm. borulardan oluşur.Her bitki sırasına tek sıra boru hattından oluşur. Oluk altı kar eritme boruları hemen oluğun altına yerleştirilir. Bu borular bitki ısıtma borularında olduğu gibi Q32x2 mm. borulardan oluşur.

Oluk altı kar eritme boruları oluğun hem sağında hem solunda bulunur.Burada ki sıcak su sirkülasyonu ancak kar yağışlarında çalışacak şekilde otomasyon ile belirlenmiştir.

Isıtma Kazanı:

Isıtma kazanı seranın ısıtma ihtiyacına göre kalori hesabı yapılarak doğal gazlı veya kömürlü olarak imal edilir.

-SOĞUTMA SİSTEMİ:

Sıcak havalarda ürünün yanmaması ve bitkinin istediği iklim koşullarını sağlamak maksadı ile yapılır.Soğutma sistemi soğutma petleri  ve eksoz fanları ile yapılırSera içi hava sürkülasyonu seranın uzunluğuna yapılmıştır. Bu sistem ise seranın enine montaj edilecektir.Fanlar her 5 metre aralıklar ile yerleştirilecek soğutma petleri boydan boya seranın diğer kenarına montaj edilecektir.Soğutma petlerinin üzerinden kuyu suyu filtre edilerek sürekli akış sağlanacak ve sera soğutma işi böylelikle tamamlanacaktır.

-SULAMA SİSTEMİ:

Sulama sistemi, suyun alınmasından itibaren, filitrelenmesi, gübrelenmesi ve sulama otomasyonunu içerir.

Her tünelde (9,60 m) 6 sıra bitki olacaktır. Bitkiler oluk taşımanın üstünde ki kanallarda kokopit kaplarına dikilecektir. Bitkiler her 25 cm.de bir olacaktır. Sera içi sulama bir sektör olarak tasarlanmıştır.

Sulama makinesi, iklim kontrol sistemine bağlı olarak, topraksız tarımda üretim bilgisi olan ve bu konuda tecrübe edinmiş ziraat mühendisinin belirlediği sulama ve gübreleme zaman ve miktarların programa yüklenmesi ile otomatik çalışır. Sistemin otomatik çalışması için vana ve pompaların otomasyon kontrollü olması şarttır.

Sulama sistemi bitkinin can damarıdır.Sistem makineye bağlı olduğu kadar da manuel kontrol edilebilmelidir. Makinenin bir arızası sonucu bir gün sulama yapılamaması neticesinde bitkinin kendini toparlaması zaman ve ürün kaybına sebep olacaktır. Bu maksatla kullandığımız makine ve sistemde yedek parçası kolay bulunabilen ve servis imkanı yaygın firmalar tercih edilmiştir.

Sulama Gübreleme Odası:

Sulama- gübreleme odası için, sera içinde bir yer  yada arazi müsaitse seranın hemen yanında ve su kaynağına yakın bir yer seçilmelidir.Sulama odası, otomasyon sistemi ile çalışacak olması düşünülerek, mühendis odası ile yanyana bir yer olmalıdır.Sulama odasında, sulama makinesi, santrifüj pompalar, gübre karıştırma tankları, asit tankı ve filtre sistemi bulunur.Sistemin çalışması ve motor koruma şalterleri için bir elektrik panosu da bu oda da yer alır.Sulama gübreleme odasına yetkiliden başka birilerinin girmesine izin verilmez. Burası bir hastahanenin yoğun bakım ünitesi gibi düşünülmelidir. Burada oluşacak virüs ve bakteriler tüm serada ki ürünün hastalanmasına ve ürünün tamamının kaybedilmesine sebebiyet verir. Sonra ki işlemler hem maliyet açısından yüksek bir maliyet gerektirir, hem de sezonu kaybetmemize sebep olur.

Bitki gelişimi için mutlaka gerekli 16 elemente ihtiyaç vardır. Bunlar makro ve mikro element olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

Makro elementler :Karbon( C ), Hidrojen( H ), Oksijen( O ), Azot( N ), Fosfor( P )Potasyum(K), Kalsiyum( Ca ),  Magnezyum(Mg),  Kükürt( S )

Mikro elementler :Demir( Fe), Mangan(Mn), Çinko(Zn), Bakır(Cu), Bor( B), Klor(Cl),Molibden(Mo).

Topraktan bir çok elementi kendi alabilen bitkiye, topraksız tarımda  bu elementlerin hepsini damlama sulama sistemi ile sağlamak zorundayız. Bu maksatla;

Gübreleme Sulama odasında; 0,2 Tonluk Gübre Karışım Tankı, 2 Adet min. 0,2 tonluk ve ya daha fazla hacimli Gübre Tankı 1  adet min 0, 2 tonluk  ve ya daha fazla hacimli Asit Tankı ve tanklarda karıştırıcı mutlaka olacaktır.

Gübreleme Sistemi:

Sera ölçülerine bağlı olarak gerektiği kadar bölümlere ayrılıp, her bölümün gübrelemesi sıra ile yapılacaktır. Dolayısı ile her bölüme giden gübreli suyun EC, PH değeri ve gönderilen gübreli su miktarı ölçülecek, geri dönüşüm EC, PH ve miktarları her bölüm için ayrı ayrı ölçülecek ve bölümlerin gübre kulanım miktarları hesaplanacak şekilde otomasyon ve malzeme kullanılacaktır.

Damlama Sulama Sistemi:

Damlama sulama sistemi bitkilerin ihtiyacına göre sulama ve gübreleme sağlaması için tasarlanmıştır.Seçilen damlatıcılar ve borular dengeli basınçda tutarlı sulama ve gübreleme yapıImasını sağlar.

Drenaj Sistemi:

Sera drenaj sistemi, seranın dış ortam yağışının taşınması ile sera içi sulama sistemindeki suların tahliye edilmesi olarak iki kısımdan oluşmaktadır.

Oluklarda biriken su, Q160’lık PVC borular ile sera enine tahliye için yapılmış beton kanallara tahliye edilir. Bölgede su temininde sıkıntı olursa bu su bir havuzda biriktirilir ve filtrelerden geçirilerek sulamada kullanılır hale getirilir.

Sera sulama sisteminde ki gutterlerde biriken suyun tahliye edilmesi de, gutter başlarına bağlanan PVC borular ile yer altına döşenen borularla taşınıp, sistemde tekrar kullanılması sağlanır.

Çelik Su Tankı:

Tamamı 1,5 mm 275 gr/m2 galvaniz çelik sacdan imal edilir.

Saca oluklu şekil verilerek mukavemet ve dayanımı artırılmıştır.

Tank içinde, özellikle içme suyu depolarında kullanılan PVC ve FPP astar, kullanılmıştır.

FPP malzemeli astar suya hiçbir zaman zararlı toksik salınımlar salgılamaz. İnsan sağlığına zararlı değildir..

Havuz boşaltım çıkışı 140 mm pvc kelebek valf ile yapılacaktır.

Tank üst örtüsü % 90 ışık korumalı dokuma polipropoilen malzemedir

 

 

 

-METEOROLOJİK İSTASYONVE  PLC İKLİMLENDİRME SİSTEMİ

Meteorolojik istasyon sera dışı ortamın sıcaklık,nem,rüzgar ve yağış durumunu ölçmesi için otomasyon sistemine bağlı olarak çalışır.Bu istasyon dış ortam sıcaklığı ile ilgili bilgileri toplar ve otomasyon odasındaki  bilgisayara bağlı olarak sera içinde iklimlendirme yapmamızı kolaylaştırır ve işletme maliyetini düşürür.

Bu gelişmiş kontrol sistemi enerjiyi en verimli şekilde kullandırarak ürün içinen iyi yetişme koşulları yaratacaktır .Sistem sürekli olarak iç ve dış koşulları izler.İstenilen iklimi oluşturmak için bu değerleri ve ayarlarını kullanır. Isıtma, havalandırma , aydınlatma , fanları optimize eder.Enerji tüketimini izleyen enerji tasarruf perdeleri günlük faaliyet ve günlük sıcaklık entegrasyonunu gerçekleştirir . Bu sistem, standart sıcaklık kontrollü ısıtma ile kıyaslandığında enerji maliyetlerinde % 10’dan fazla tasarruf edildiği görülür.

Kazanları , brülör veya sıvı sistemlerini  kontrol edebilirsiniz . Sistem, ürünlerin ihtiyacı olan ısının sera içinde doğru zamanda ve şartlarda aktarılmasını sağlar.Sistem su yönetimini gerçekleştirerek, bitkinin ihtiyacı olan sulama ve gübrelemenin zamanında yapılmasını sağlar.Tüm sulama ekipmanları, hassas gübre kontrolü ve çoklu element enjeksiyon sistemi de dahil kontrol edilebilir .

Sera işlemleri daha karmaşık hale geldikçe , çevre kontrolü kullanım kolaylığı esastır . Programı, kullanıcı dostu bir şekilde denetimleri düzenlemek için geliştirilmiştir.

 

 

 

 

-SİSLEME SİSTEMİ

Sera içinde yetiştireceğimiz bitkiler belirli bir nem ortamına da ihtiyaç duyduğundan, bu nem ortamını sağlamak için yüksek basınçlı sisleme sistemi kurulacaktır.Otomasyona bağlı, sera içine yerleştirilecek olan nem sensörlerinin değerleri doğrultusunda sistem otomatik olarak çalışacaktır.Sisleme otomasyon panelleri yardımıyla seralarda bölge bölge daha hassas sisleme yapılır. Nem sensörleri veya iklimlendirme bilgisayarından gelen bilgiler doğrultusunda bölgelerin nem ihtiyacını, pompa veya pompa gruplarının dönüş hızını ayarlayarak karşılar. Elektrik ve su tasarrufu sağlayarak çok daha hassas sisleme sağlar. Eski sistemlerdeki bütün alanın aynı anda sislenmesi yerine, bölge bölge nem ihtiyacı kadar çalışır.

-BİTKİ ASKI SİSTEMİ

Her bitki yatağı için 2 sıra 5mm çelik galvanizli tel ve ya 3,5 mm örgü çelik halat  kullanılacaktır.Her 5 m de bir sera enine 6 mm kalınlıkta taşıyıcı teller ve bunlarınüzerine, her 5m de bir makas altlarına 30-50 cm açıklıkta ilave örgü makas kullanılacaktır.Sera alın kısımlarındaki taşıyıcı halatlar 10 mm kalınlıkta olacaktır, alın kolonlarına kelepçe ile bağlanacaktır.Ürünün bağlanacağı ip ve bu ipin sarılı olduğu mekik galvaniz olacaktır.Bitki askı teli 3 mm. galvanize telden üretilmiş bitkiyi asmak için kullanılır. Bu teller üzerinde UV dayanımlı ipler vardır. Bitki askı telleri konstrüksiyon boyunca çekilmiş tellere takılarak bitki bağlanır. Bitki uzadıkça ip sarımdan çözülerek bitki boyunu aynı seviyede tutmamızı sağlar.Bitki destek bastonları ürünün büyüdükçe meydana gelen ağırlığı kırılmadan olgunlaşabilmesi için her salkıma takılır.Bitki klipsleri bitki askı telindeki iplere bitkinin bağlanmasını sağlar.

-BİTKİ ASKI TELİ

Bitki askı teli 3 mm. galvanize telden üretilmiş bitkiyi asmak için kullanılır. Bu teller üzerinde UV dayanımlı ipler vardır. Bitki askı telleri konstrüksiyon boyunca çekilmiş tellere takılarak bitki bağlanır. Bitki uzadıkça ip sarımdan çözülerek bitki boyunu aynı seviyede tutmamızı sağlar.Bitki destek bastonları ürünün büyüdükçe meydana gelen ağırlığı kırılmadan olgunlaşabilmesi için her salkıma takılır.Bitki klipsleri bitki askı telindeki iplere bitkinin bağlanmasını sağlar.

-KOKOPET

100x15x12cm ölçülerinde plakalar halindedir.2 yıl garantilidir.UVfiltrelidir.Polietilen poşetler içindedir ve sterilizasyonu çok kolaydır.Paket su ile şişirildiğinde yaklaşık 18 kg Cocopeat elde edilir.

-ÜRETİMDE KULLANILAN DİĞER EKİPMANLAR

Hasat Arabaları

Kültürel İşlem Arabaları

Sisleme ve İlaçlama Arabaları

Taşıyıcı Römorklar