08:00-17:00 +9 0850
info@pollymak.com
Pollymak INTERNATIONAL > BAKLİYAT VE KURUYEMİŞ

BAKLİYAT VE KURUYEMİŞ

PROJELENDİRME VE PROJE DANIŞMANLIĞI

ELEME VE KALİBRASYON MAKİNALARI

Bakliyat, baharat, kuruyemiş, tohum ürünleri için tasarlanmış hava kanallı, titreşimli için ön temizleme makinesidir. Makineye akuple edilmiş hava kanalı işlenen ürünün tozunun ve kendinden hafif çöpünün temizlenmesini sağlamaktadır. Bunun yanı sıra taş, cam ve demir gibi kendilerinden ağır yabancı maddeleri de hava ve titreşim vasıtasıyla ayıklar. Ürünlerinin ağırlıklarına göre özlü ve özsüz tanelerini ayırırken, işlenen malzemeden farklı fiziksel büyüklükteki yabancı maddeleri de ayırır.

KAVURMA VE KURUTMA FIRINLARI

Kavurma ve Kurutma fırınları her türlü kuruyemiş (ayçekirdek, kabak çekirdeği, fındık, fıstık, antepfıstığı, badem, kaju vb.) kavurma işlemi ve kuru meyve-sebze (üzüm, kayısı, incir, hurma, dut, domates vb.) kurutma işlemleri için kullanılmaktadır. Fırınlarımız yatay tipli ve bant sistemli olup, tamamen Cr-Ni paslanmaz malzemeden üretilmektedir. Tel örgü bant ve zincirleri de dahil olmak üzere fırının tamamında AISI 304 Cr-Ni paslanmaz çelik profil ve sac kullanılırken, cehennemliklerde yüksek ısıya dayanıklı AISI 310 Cr-Ni paslanmaz boru ve sac malzemeler kullanılmaktadır. Paslanmaz çelik tel örgü bandın hızı AC motor sürücü yardımıyla ayarlanmaktadır. Büyük kapasiteli fırınlarda bant dengeleme sistemi yardımıyla bandın hareketi kontrol edilebilmektedir. Isıtma sisteminde yakıt olarak tercihen Doğalgaz, LPG ya da Dizel kullanılmaktadır.

Kavurma ve Kurutma Hatları tamamen PLC kontrol sistemi ile kontrol edilmektedir. Bu sistem sayesinde bant hızı, bant üzerindeki ürün kalınlığı, kavurma odası sıcaklığı ve süresi kaydedilir. Önceden sistem hafızasına kaydedilmiş bu reçeteler ile üründe istenilen damak tadı her üretimde sabit tutulabilmektedir.

Sistemde kavurma hava sirkülasyonu sırasıyla yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru olacak şekilde sağlanır ve bu özellik yardımıyla ürünün homojen olarak kavrulması sağlanır. Fırınlarımızda yanmış gazların ürüne temas etmeden sistemin dışına atılması ürünün raf ömrünü uzatmaktadır. Ayrıca bir diğer özellik olan ayrı odalı kavurma sistemi ürünün aromasını önemli ölçüde muhafaza etmektedir.

Fırınlarımızda kavurma odalarından sonra kontrol ve soğutma odaları mevcuttur. Soğutma fanının yüksek debili olması sayesinde, kavrulmuş ürün oda sıcaklığına düşürülür ve paketlenmeye uygun hale getirilir. Fıstık gibi kırılmaya müsait ürünler için gerçekleştirilmiş perdeli bant çıkış sistemi, üründe zedelenme ve kırılma gibi problemleri engeller.

KURUYEMİŞ TUZLAMA VE SOSLAMA

Manuel

Yarı Otomatik

Tam Otomatik