TürkiyeTürkiyeUzbekistan 08:00-17:00 +9 0850 08:00-17:00 +998
Pollymak INTERNATIONAL > SOĞUK HAVA TESİSLERİ

SOĞUK HAVA TESİSLERİ

Soğutma Cihazları

Split Cihazlar

Soğuk ve donmuş muhafaza şartlarına uygun olarak 2 ayrı kategoride üretilir. Kondenser ünitesi dış hava şartlarına dayanıklı olacak şekilde, özel olarak dizayn edilmiştir. Kalite ve üretim sertifikasına uygun olarak kullanılan fanlar sayesinde, dış ünitede ses seviyesi minimize edilmiştir.

Duvar montajını kolaylaştırmak amacıyla özel askı sistemi kullanılmıştır. Bu askı sayesinde hem montaj hem de servis kolaylığı sağlanmaktadır. Sistemi kontrol etmek amacıyla kullanılan kumanda paneli(DKP) istenilen bir kısma monte edilerek, soğuk odada dereceyi tesbit etmeyi ve müdahaleyi daha da kolaylaştırmaktadır.

Sistemin enbüyük özelliklerinden biri olan fan kontrol sistemi ile yüksek enerji kayıplarının önüne geçilmiştir.

Endüstriyel Soğutma Cihazları

Endüstriyel soğutma cihazları yüksek kapasiteli soğutma cihazlarıdır. 2670-86000 Watt aralığında soğuk ve donmuş muhafaza olarak 32 ayrı modelde,standart olarak üretilmektedir.Endüstriyel cihazlarda genellikle yarı hermetik (semihermetic) kompresörler,cihazın kapasitesine göre evaporatör (iç ünite) kullanılmaktadır.

Endüstriyel soğutma cihazları yüksek kapasiteli olduğu için daha çok soğuk hava deposu tesisleri ve üretim tesislerinde ihtiyaç duyulmaktadır. Buna rağmen özel dizayn edilmiş kasası ve kaliteli ekipmanları sayesinde ses seviyesi minimize edilmiştir.

Şok Cihazları

Görev yaptığı soğuk odadaki ürünün çekirdek sıcaklığını, ürünü bozmadan ve tazeliğini kaybettirmeden kısa sürede düşürmeye yardımcı olan cihazlardır. Bu işleme de şoklama adı verilmiştir. Şok cihazlarında kullanılan kompresörler çift kademe yarı hermetik(semi hermetic) ve vidalı komprösörlerle kullanılır.

Şok ünitelerinde en çok dikkat edilmesi gereken konu ise yönlendiricilerdir. Evaporatör havayı direkt olarak ürünün üstüne değil,kullanılan yönlendiriciye üflemesidir. Bu işlemin yapılması,ürünün tazeliğinin korunmasına yardımcı olmaktadır.Şok ünitelerinde askılı ve zemine montajlı tip evaporatör seçenekleri mevcuttur.

Merkezi Sistem

Merkezi sistem soğutma cihazları tek bir dış üniteyle birden fazla soğutucunun kontrolünü ve soğutulmasını sağlayan cihazlarıdır. Genellikle marketler ve üretim tesislerinde tercih edilir.

Merkezi sistem bir mağazada reyon dolapları, soğuk hava depoları,proses alanlar tek bir dış ünite üzerinden kontrol edilir ve soğutulur.Özellikle büyük market ve mağazalarda yerden tasarruf sağladığı için tercih edilir.Merkezi sistem soğutma cihazlarında yarı hermetik,scroll, hermetik vidalı kompresörler kullanılır.Yağ seviye regülatörü,yağ ayırıcı,yağ deposu,basınç prosestatları,emiş ve basma hattı drayerleri(kartuş drayer),kompresör giriş- çıkış çek valfları ve küresel vanalar ürettiğimiz bütün merkezi sistemlerde standart olarak kullanılmaktadır.

Sistemdeki kompresör ve kondenser fanlarının çalışması,kapasiteye bağlı olarak sensörlerden alınan bilgiler doğrultusunda bir mikro işlemci tarafından yapılmaktadır.Kompresörlerin devreye girmesi ve çalışma sürelerinin ayarlanması mikro işlemci tarafından otomatik olarak düzenlenmektedir.

Merkezi sistemlerin,bireysel soğutma cihazlarına göre,ilk yatırım maliyeti düşüktür.Yer tasarrufu sağlar.%25-%30 enerji tasarrufu sağlar ve çok geniş bir kapasite aralığı mevcuttur.

Çift Rejimli Cihazlar

Çift rejimli cihazlar,çalışma sıcaklıkları iki ayrı şekilde ayarlanabilen cihazlardır. Standart ürünü ve yükleme şekli belli olmayan işletmeler için ideal çözümdür.Soğuk hava deponuzu -25 C/+10 C aralığında istediğiniz değerde kullanabilme imkânı sunar.

Soğuk hava deponuzu bir tek cihazla ister donmuş muhafaza ister soğuk muhafaza olarak kullanabilirsiniz. Böylelikle yatırım maliyetinizi azaltma olanağı bulmuş olursunuz.