08:00-17:00 +9 0850
info@pollymak.com
Pollymak INTERNATIONAL > ZENGİNLEŞTİRİLEBİLİR TAVUK KAFESİ

ZENGİNLEŞTİRİLEBİLİR TAVUK KAFESİ

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 1200 x 625 mm ölçülerindedir. Yan duvarlar galvanizli telden imal edilmiştir. Bu sayede daha homojen ve verimli bir havalandırma sağlanmış olur. Uygun eğimli alt teller ile yumurtaların kolaylıkla yumurta kanalına ulaşması sağlanmış ve böylece yumurtalarda meydana gelebilecek kırık ve kirlilik oranı minimum seviyeye indirilmiştir.

CİVCİV BÜYÜTME KAFESLERİ:

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 120 x 67 cm ölçülerindedir. Yan duvarlar galvanizli telden imal edilmiştir. Civciv katlarında ayarlanabilir sürgü kapağı, her göze bir adet civciv halısı (plastik) mevcuttur.

BROILER KAFESİ:

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 2400 x 1350 mm olarak imal edilmektedir. Yan duvarlar galvanizli telden imal edilmiştir. Kafes altlığı özel, sağlam aynı zamanda esnek plastik malzemeden imal edilmektedir. Özel dizaynın vermiş olduğu esneklik sayesinde hayvanların rahatlığı sağlanmıştır. Kesime gönderilecek hayvanın; alt plastiğin kızaklı sistem olması sebebiyle manuel olarak, alt plastiğin çekilip banta düşmesi sağlanmaktadır.

Yemleme Sistemi

Spiral borulu ve çanak yemlikli sistem tam otomatiktir. Yem, kümeslerin dışında bulunan 6 ayaklı konik tabanlı silolarda muhafaza edilir. Özel tasarlanmış ondüleli yan duvar sacları ve dikey bağlantı babaları ile mevcut konstrüksiyona ekstra bir mukavemet kazandırmaktadır. Yem, silolardan 125 mm çapındaki borulardan geçen spiral helezonlar sayesinde, sıra önlerindeki yem haznelerine otomatik olarak dağıtılır. Yem, 45 mm çapındaki spiral boru sayesinde ve elektrik motorlu redüktörler ile her gözde mevcut bulunan plastik yemliklere otomatik olarak aktarılmaktadır. Yemlikler civcivin ilk günden itibaren yeme erişmesini sağlayacak şekilde dizayn edilmiştir. Bu sayede ilave özel yemliklere ihtiyaç duyulmamaktadır. Küçültülmüş ölçüleri sayesinde tavuklara daha fazla alan sağlanmıştır.

Su İçme Sistemi

Sulama sistemi; kafes gözleri arasında, kafesi boydan boya geçen 2 takım PVC boru üzerinde her göze 8 adet kırmızı plastik ve paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiş olan nipel ve her gözde 1 adet su çanağı (manuel) mevcuttur. Kanatlılar kırmızı renkteki nipellerin ucundaki metal parçaya dokunduklarında otomatik su akışı sağlanır. Her sıranın her katında kafesin uzunluğuna göre birer adet su rezervuarı veya regülatörü bulunmaktadır. Su şebekesinden gelen su, uygun basınç altında rezervuarlara verilir ve oradan da içme suyu borularına gönderilir.

Broiler Nakil Konveyörü

Sistemin bina içindeki kafesin arka bölümüne denk gelen kısmı asansörlü olup, broilerlerin nakledilmesi esnasında, her katın gübre ve broiler bandları hizasına yükseltilmektedir. Konveyörün bina dışındaki bölümü teleskoplu olup, bitim noktasında broiler nakil aracının altına girebileceği şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede tavuklar araca kadar nakledilebilmektedir.

Gübre ve Brioler Sevk Sistemi, Nakil Konveyörleri

Gübre, her kafes sırası ve katının altında bulunan, kafes boyunca uzanan ve gübrenin kusursuz olarak temizlenmesine olanak tanıyan, 1,0 mm kalınlığında Polipropilen (PP) gübre bantları ile 1 HP gübre bandı redüktörlü hareket motorları sayesinde çekilerek temizlenir. Bu güçlü ve sağlam yapı, çok uzun kümeslerde dahi sorunsuz çalışmaktadır. Her katta bulunan merdane ve sıyırıcılar ile kümes sonundaki gübre boşaltma konveyörüne aktarılan gübre, buradan kümes dışına çıkarılır.

Aynı zamanda bu bantlar kesime gönderilecek olan tavukların taşınması için de kullanılır. Bu sayede tavukların daha kısa zamanda ve az işçilikle toplanmasına imkân sağlanmıştır. Gübre bantlarının kümesin arka tarafına denk gelen kısmına, gübrenin dışarıya sıçrayıp kümesi kirletmemesi ve düzgün bir şekilde gübre konveyörüne aktarılması için koruyucu bir kapak konulmuştur.

Gübre Nakil Konveyörü Yatay

Galvanizli konstrüksiyon üzerinde hareketli merdaneler ile çalışan bant ve ön arka merdaneler ile 1.5 HP redüktörlü motoru mevcuttur.

Gübre Nakil Konveyörü Dikey

Galvanizli konstrüksiyon üzerinde hareketli merdaneler ile çalışan bant ve ön arka merdaneler ile 1.5 HP redüktörlü motoru mevcuttur.

BILDIRCIN KAFESİ

Kafes Gözleri

Kafes gözleri 1200 x 600 mm ebatta ölçülendirilmiştir. Yan duvarlar galvanizli telden veya saçtan imal edilmiştir. Uygun eğimli alt teller ile yumurtaların kolaylıkla yumurta kanalına ulaşması sağlanmış ve böylece yumurtalarda meydana gelebilecek kırık ve kirlilik oranı minimum seviyeye indirilmiştir.

 

 

TAM OTOMATİK İKLİMLENDİRME

Kapalı sistem ve 60.000’in üzerinde kapasitedeki kümeslerde mutlaka kullanılması gereken bir sistemdir. Tavuk Kafesi, Civciv Kafesi ve Broiler Kafesini barındıran kümeslerde homojen havalandırma, soğutma ve nem kontrolü sağlar. Kümes içindeki ısıyı kontrol ederken, aynı zamanda hayvanların minimum ve maksimum hava ihtiyacını karşılar.

Tam otomatik havalandırma sisteminin en büyük özelliği kümes içi tüm hava hareketlerinin kontrolünün PLC (Bilgisayarlı Sistem) tarafından gerçekleştirilmesidir. PLC sistemi; kümesin sağ ön, sağ arka, sol ön, sol arka ve ortasının ayrı ayrı sıcaklıklarını gösterir.

Özellikler:

Kümes içi nem oranını verir ve kontrol eder.

Kümes kapasitesine göre yerleştirilen fanların kademeli olarak çalıştırılmasını ve durmasını kontrol eder.

Kümes kapasitesine göre yerleştirilen soğutma petlerinin devreye girip çıkmasını kontrol eder.

Kümes içi soğutma petleri önündeki flap ve damperlerin (üst ve alt kapak) açılma ve kapanma oranlarını belirler.

Sistem ile ilgili bir arıza, elektrik kesilmesi ve kümes içindeki maksimum ve minimum sıcaklık değerlerine ulaşılması durumunda alarm devreye girerek hem sesli hem de ışıklı uyarıda bulunur. Alarma neden olan arıza PLC’ nin ekranında okunarak en kısa sürede giderilir.

Sistem manuel olarak da kullanılabilir ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

Tam otomatik havalandırma sistemi, insan hatalarını ortadan kaldırır ve 24 saat boyunca kümes içi havalandırma ve soğutmada istenilen değerler konulur.

YARI OTOMATİK İKLİMLENDİRME

Yarı otomatik havalandırma ve soğutma sistemi 60.000 kapasiteye kadar olan Tavuk Kafesi, Civciv Kafesi ve Broiler Kafesini barındıran kümes sistemlerinde kullanılır;

Sistem, kümesin bulunduğu bölgedeki iklim şartları doğrultusunda fan, pad, pompa, su deposu ve bunları kontrol eden otomasyon panosundan oluşmaktadır. Gerekli olan fan ve pad sayısı, bina içerisindeki kanatlı sayısına göre belirlenir.

Özellikler:

Kümesin ön ve arka tarafı olmak üzere iki kısmın ısı değerlerini okur ve kontrol eder.

Maksimum – minimum havalandırma sağlanır.

Kümes içi sıcaklık değerleri ekran üzerinden takip edilebilir. Fan, pet arızasında, elektrik kesilmesinde ve maksimum – minimum sıcaklık değerlerinin aşılmasında alarm devreye girerek hem sesli hem de ışıklı uyarıda bulunur.

Yarı otomatik havalandırma ve soğutma sistemi kümes içinde istenilen en iyi değerleri yakalayarak homojen bir iklimlendirme sağlar.